Enklawa sieciowospołecznościowo

Jakiś czas temu postanowiłem założyć fanpage Enklawy, żeby ułatwić rozpowszechnianie inspiracji. Jeszcze zbyt dużych efektów tego nie ma, ale czas pokaże co z tego wyjdzie. Mam dodatkowo miejsce powiązane z Enklawą, gdzie mogę wrzucać ciekawostki kreatywne znalezione/podrzucone przez kogoś.

Niedługo później zarejestowałem się na Twitterze, żeby uczestniczyć w ciekawej inicjatywie dla twórców gier, One Game A Month, ale w sumie z czasem wyszło, jak wyszło i poza zarejestrowaniem się i wypełnieniem profilu jeszcze nic tam nie zrobiłem.

Ale! Założyłem przy tej okazji też Twittera Enklawy, bo może znajdzie się ktoś, kto by preferował taką formę informowania o „nowościach”. Ta inicjatywa nie znalazła żadnego jeszcze odzewu, ale zobaczymy, co to będzie. W sumie to Twittera spiąłem z Facebookiem i wszystko, co wrzucam na fanpage ląduje też na T.

Ostatnio postanowiłem dorzucić widżety z T i FB tutaj, zobaczymy czy się sprawdzą. Fejsbukowy na pewno będąc na samym dole nie przyciągnie zbytnio uwagi, więc pewnie go przesunę jednak na bok, ale już za dużo się tutaj rzeczy zrobiło. Się pomyśli.

Tyle spamu na teraz, rzucę tylko jeszcze w jednym miejscu powyższe linki – pod oba adresy zapraszam:

Każdy ma takiego batmana na jakiego zasłużył

Jajo, a w środku…
Na pewnym muzycznym wyjściu w góry, o którym innym razem, poznałem świetnych ludzi. A ludzie, nawet ci świetni, się starzeją. A starzejąc się zdarza im się raz na czas mieć urodziny. Nawet, jeśli taki ktoś poza byciem świetnym człowiekiem bywa również świetnym Batmanem, czy Tyranozaurusem Rexem. Taki właśnie jest Matełko, który obchodził ostatnio urodziny i dla którego zrobiłem drobny prezent.

Wspomniany wyżej Matełko jest członkiem przeniesamowitej kapeli o chwytliwej nazwie Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn z Olą, z której twórczością musi się zapoznać każdy, kto już stracił zdrowy rozsądek. Ale o Kuźni innym razem również.

Coś jakby skrzydła?
Kojarząc zamiłowanie Matełka do Batmana od początku wiedziałem, że prezent urodzinowy będzie z Batmanem związany. Pomysłów, które miałem nie opiszę, bo może się przydadzą innym razem. To, co w efekcie zrobiłem powstało w sposób, który uwielbiam – spojrzałem na dwa kawałki drewna, które miałem z podobrazia starego i w ich ostrych końcówkach od razu zobaczyłem kształt znaku Batmana z filmu The Dark Knight.
The Dark Knight
Widziałem, że proporcje są trochę rozwalone, bo te drewienka są dość długie, jak na ich wysokość. Chwilę się zastanawiałem, czy nie skrócić ich, żeby dokładniej oddać kształt oryginału, ale jednak uznałem, że ta dysproporcja też będzie zacnym elementem całości.
Bat-znak in progress
Oczywiście już chwilę po tym spostrzeżeniu wiedziałem, co trzeba zrobić – narysowac odpowiedni kształt i wyciąć zbędne fragmenty z obu kawałków. Muszę przyznać, że kiedy zamazałem ołówkiem kawałki, które mam wyciąć wyglądało to całkiem nieźle. Zastanawiałem się chwilę, czy lepiej zamalować na czarno sam znak, czy właśnie części do usunięcia, ale postanowiłem, że znak pozostanie koloru drewna.
Niech żyje chwytak!
Niestety w trakcie wycinania trochę z zarysowanych kształtów się zgubiło, bo ta piłka ma dość elastyczny brzeszczot i obracanie jej przy cięciu nie sprawiało, że i ostrze się obracało. Stąd wyszło trochę kantów, i ogólnie trochę się popsuł „dizajn”. Potem jeszcze starałem się to trochę poprawić, ale nie wyszło najlepiej niestety, a zapasowych materiałów pod ręką nie miałem.
Gotowy, bat-znak
Kiedy już poprawiałem krawędzie niestety trochę „łebka” jednej części urwałem, przez co musiałem wcinać się głębiej, żeby tam głowę zrobić na nowo. Podobnie wyszło z ogonem, więc w efekcie proporcje wyszły jeszcze bardziej zaburzone i  produkt końcowy wyszedł jakoś dziwnie spłaszczony. No ale cóż, wolałem już nie kombinować, żeby bardziej nie zepsuć.
Batozaurus w swoim jaju
Nawiązując do początkowych akapitów, postanowiłem połączyć w tym prezencie Batmana z dinozaurami. Tak też w rezultacie obie połówki wylądowały w Kinder Niespodziance. Początkowo mnie zmartwiło, że nie mieszczą się tak po prostu w środku, ale prawie od razu dotarło do mnie, że to tak na prawdę świetnie. Bo tak oto powstało jajo wykluwającego się właśnie Batozaurusa!
Gotów do wyjścia
Żeby było śmieszniej, to tak mi się ułożyły skrzydła, że wystając z tego jajka wyglądają jak dziub, więc jeśli już się ktoś spodziewa czegoś dziwnego w środku, to sądzę, że widziałby prędzej coś ptakopodobnego. No ale cóż, nie tym razem, ale kto wie jakie dziwne pomysły jeszcze podsunie mi świat.
Po podpisaniu jaja i zamknięciu w nim Batozaurusa postanowiłem jeszcze całość zapakować, żeby nie było od razu widać prezentu. Zawinąłem więc całość w filc i przewiązałem rzemykiem. I taki oto był efekt końcowy całej tej akcji i tak jajo Batozaurusa zostało wręczone solenizantowi. Wszystkie zdjęcia z procesu twórczego klasycznie już w albumie na Picasie.
Prezent drobny, abstrakcyjny i głupawy. Teoretycznie nie wnosi nic do życia. Ale Matełko się śmiał jak go zobaczył i pokazał innym, żeby sobie zobaczyli i też mogli złożyć sobie tę nową „zabawkę”. Więc cel został spełniony. Czasem danie komuś powodu do śmiechu jest najlepszym, co można dać.
Na świecie nie ma nic piękniejszego od pobudzania ludzi do śmiechu.” – Marcel Achard

Pasjonaty 2013 – targi ludzi z pasją

Pasjonaty – Z Pasją Na Ty
Świat mnie nie przestanie nigdy zachwycać. Tyle wspaniałych rzeczy dzieje się wokół nas, a my tak często nie mamy o tym nawet pojęcia. Czasem może to mieć miejsce dosłownie za ścianą, czasem po drugiej stronie miasta, a czasem po drugiej stronie globu.

Ostatnio przez pozytywnie zakręconych znajomych dociera do nie coraz więcej świetnych inicjatyw. Tak więc trochę niechronologicznie zacznę od Pasjonatów – targów ludzi z pasją w katowickim Spodku.

Plakietka na pamiątkę!

O Pasjonatach dowiedziałem się przez penspinning – zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału jako wystawcy. Całość miała trwać dwa dni – 22 i 23 czerwca. Miałem już plany na ten weekend, ale za bardzo mnie ciągnęła idea tego wydarzenia, żeby tych planów nie zmienić. Przed imprezą przeglądałem fanpage Pasjonatów, gdzie pojawiały się informacje o ludziach, którzy będą dzielić się swoją pasją w tym roku i tylko upewniałem się, że chcę tam być.

Więcej zdjęć S.T. OUTPOST tutaj
Jedno z pierwszych stoisk, które zwróciło na siebie moją uwagę było stoisko ludzi z postapocalyptic.net – Sił Terenowych OUTPOST. Są oni pasjonatami szeroko pojętej postapokalipsy i organizują konwenty postapo, w tym Ziemie Jałowe, na które może za rok uda mi się wybrać. Każdemu zainteresowanemu LARPami polecam fanpage Ziem Jałowych. Z ciekawostek – od 24 czerwca OUTPOST jest stowarzyszeniem. Tutaj info.

Dziewczyny z Galway
Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o zespole tańca irlandzkiego Galway. Miałem przyjemność widzieć już ich występ na Festiwalu Muzyki Celtickiej Zamek w Będzinie. W trakcie Pasjonatów poza kilkoma krótkimi pokazami zorganizowane zostały małe warsztaty tańca. O ile na warsztaty na Zamku nie dotarłem, czego żałowałem później, o tyle tutaj udało mi się w części uczestniczyć i wspominam miło. Niemniej jednak już samo oglądanie pokazów było dla mnie świetne. Uwielbiam tę muzykę i te tańce.
To kudłate po lewej to ja ^^
Ciekawe było dla mnie zobaczenie stoiska, gdzie można było po prostu grać w Scrabble. Była to część zorganizowana przez Fundację „Umysł” im. Alfreda Buttsa. Wspomniany Alfred Butts to twórca Scrabbli, a sama fundacja wspiera rozwój umysłowy poprzez m.in. gry słowne.

Z ciekawostek powiem, że kiedy ze znajomym siedliśmy i zaczęliśmy grać przypomniało mi się, że chciałem mu pokazać swoje Scrabble Travelcro, więc przyniosłem je. Po chwili zobaczyła je jedna z pań z fundacji i zainteresowała się pomysłem. Zrobiła zdjęcie, zapytała kto jest autorem, więc podałem swoje nazwisko i adres Enklawy. Powiedziała, że wspomni o moim projekcie w relacji z Pasjonatów, ale do tej pory jeszcze tej relacji nigdzie nie widziałem.

Więcej zdjęć Fabryki Talentów tutaj
Pojawiła się też Fabryka Talentów z instrumentami dostępnymi dla wszystkich i muzykami, którzy wystąpili na scenie. Obie te kwestie były prześwietne. Ta pierwsza bardzo dobrze mi się kojarzy przez uczestniczenie raz na czas w jam session – różne randomowe osoby siadają do instrumentów i tworzą coś razem spontanicznie. Uwielbiam to. Bardzo mi się podobało też, kiedy chłopaki z OUTPOST zasiedli do grania. Chyba kawałek „Najemni żołnieże” w ich wykonaniu najbardziej wpadł mi w ucho.
Więcej penspinningu tutaj
Oczywiście byliśmy również my, penspinnerzy z Portalu Polskich Penspinnerów. Mieliśmy własne stoisko, gdzie pokazywaliśmy ludziom naszą zajawkę i uczyliśmy chętnych. Co ciekawe nie tylko młodzi byli zainteresowani – zdarzył się pan, który stwierdził, że na emeryturze nie ma co robić i chętnie się pouczy. Anarviel skleił penspinningową relację z Pasjonatów, którą polecam obejrzeć. Oczywiście są tam pokazane i inne stoiska i występy.
Było też wiele innych stoisk i pasji, w tym warsztaty scrapbookingu organizowane przez Scrap.com.pl, czy warsztaty tworzenia biżuterii organizowane przez Ola Design, było stosko z drukarką 3D 3FX, byli speedcuberzy z Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu, czy ludzie jeżdżący ekstremalnie na rolkach. Więcej można zobaczyć na relacji telewizji regionalna.tv – prezentacje różnych pasji, rozmowy z samymi pasjonatami.

Bez trzymanki!
Sam sobie chodziłem tam kopiąc co jakiś czas zośkę i grając na harmonijce, choć sądzę, że nie zostało to nigdzie zarejestrowane. Jednoczesne kopanie zośki, kręcenie długopisem i granie na harmonijce to ciężka sprawa. Ale chyba najciekawszym doświadczeniem dla mnie było chodzenie na szczudłach Powerstrider. Użyczone od ludzi z OUTPOST na chwilę – prawie się zabiłem próbując ruszyć się pierwszy raz, ale na szczęście mnie asekurowali. Jednak po kilku krokach złapałem już balans i mogłem sobie chodzić bez podpierania się i bez asekuracji. Szkoda, że wpadłem na to, żeby pożyczyć szczudła tuż przed wyjściem. Kupię sobie takie i będę biegał tak do pracy kiedyś, zobaczycie.
Teoretycznie na tym mógłbym zakończyć, jednak, jako że targi trwały dwa dni, pasowało znaleźć jakiś nocleg. Kiedy nikt z penspinnerów nie odpowiedział na moje pytanie, czy ma może możliwość przenocowania mnie postanowiłem, że czas znowu skorzystać z jednej z najświetniejszych idei na świecie – CouchSurfingu. Jako, że o CS planuję osobny wpis, to wspomnę tutaj tylko, że jest to społeczność ludzi udostępniających innym miejsce do spania, czasem pomoc w poznaniu danego miejsca, czasem po prostu towarzystwo. I to wszystko bez oczekiwania jakichkolwiek profitów.
Więzienny recyklingowy żaglowiec
Tak więc udało mi się znaleźć Krzyśka i Elę, którzy przenocowali mnie z Monią. I przyznam, że żałowałem, że zostajemy tam tylko tę jedną noc. Prześwietni ludzie, bardzo mili i świetnie mi się z nimi rozmawiało. Poza tym Krzysiek pracuje jako kamerzysta w telewizji i zabrał nas koło północy do studia, skąd sobie mogliśmy obejrzeć Katowice nocą. Zobaczyliśmy tam też obrazy namalowane przez osobę, która w więzieniu odkryła talent malarski, a w samym mieszkaniu mogliśmy podziwiać świetny żaglowiec zrobiony przez innych ludzi z więzienia. Stworzyli go z tego, co mieli – gazet, wykałaczek, patyczków. Niesamowite po prostu. Jak zobaczyłem go na półce, to byłem przekonany, że jest to jakaś kupna pamiątka.  Kiedy dowiedziałem się w jakich warunkach powstał byłem pod wielkim wrażeniem. Zresztą wciąż jestem. Specjalnie stworzyłem album, gdzie będą trafiać tego typu perełki, których mam nadzieję zobaczyć jeszcze w życiu wiele.
Cały ten weekend bardzo dobrze wspominam. Zarówno same Pasjonaty, jak i pobyt u Krzyśka i Eli naładowały mnie bardzo pozytywnie. Wiem, że mogłem więcej czasu posiedzieć przy innych stoiskach, bo były rzeczy, które przegapiłem. Jednak było tak dużo świetne energii tam dookoła, że czasem ciężko było iść gdzieś dalej, jak już się czymś zainteresowało. Ludzie z totalnie różnymi zainteresowaniami zebrani w jednym miejscu, zwłaszcza jeśli mają ochotę nie tylko dzielić się swoją pasją, ale też zgłębiać te nowopoznane, tworzą wokół siebie gigantyczną aurę inspiracji. Przez różnorodność każdy prezentował coś wspaniałego na swój sposób. Oby więcej takich akcji. Kto wie, może za rok stawię się tam ze stoiskiem z wielkim banerem Enklawa twórcza?

Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid.” – Albert Einstein